/  
صفحه اصلی‌ » یادشت‌های روز » ژانویه سیاه روزقهرمانی برای ملت ۵۰ میلیونی تورک آزربایجان است
ژانویه سیاه روز حماسه و قهرمانی برای ملت ۵۰ میلیونی تورک آزربایجان است

ژانویه سیاه روزقهرمانی برای ملت ۵۰ میلیونی تورک آزربایجان است

 اغوزتی وی: ۲۰ یانوار یا همان ۲۰ ژانویه روز تلخ و ناگواری در تاریخ تورکان آزربایجان می‌باشد که گریه‌های تلخ و جانسوز مادرانی را به خود دیده است که این حادثه تلخ تا ابد فراموش نخواهد شد. در شب ۱۹ ژانویه ارتش مسلح اتحاد جماهیر شوروی با حمله به آزادیخواهان تورک تجمع کرده در میادین شهر باکو  قتل عام خونینی بهراه انداختند.

تورکان آزربایجان شمالی که برای استقلال ملی‌ از زیر اشغال روس و همچنین اعتراض به تجاوز ارمنی‌ها به قاراباغ و اعتراض به همکاری دول روسیه و ارمنستان بپا خواسته بودند به به میادین شهر باکو سرازیر شده و شروع به اعتراض به سیاستهای رهبران  اشغالگران روس کردند.
 
ارتش مسلح شوری برای خواباندن صدای اعتراضات تورکان آزربایجان شمالی و به بهانه محافظت از ارمنی‌های اقدام به گسیل نیروهای مسلح خود به شهر باکو و حومه کرده و در همین راستا با خشونت هائی که توسط ارتش مسلح شوروی صورت گرفته بود منجربه کشته شدن بیش از ۱۴۳ نفر، زخمی شدن ۷۴۴ نفر و زندانی شدن ۹۴۱ نفر تورک آزربایجانی شده است. 
در میان کشته شدگان ۲۰ ژانویه باکو اشخاص کهن سال، زنان، کودکان نیز به وفور به چشم می خورد. گسیل نیروهای مسلح روسیه به آزربایجان شمالی با امر مستقیم میخائیل گورباچوف صورت گرفته است و طبیعتاً او یکی از عوامل قتل عام تورکان آزربایجان می باشد که باید در دادگاه جنایت علیه بشریت محاکه شود.تمامی انسانهائی که در آن روز کشته شده اند برای آزادی وطن خود آزربایجان جان خود را فدا کرده اند .شهدای این روز راه را برای استقلال ملی‌ آزربایجان شمالی فراهم کرده و همچنین همین شهدا و حوادث و ملی‌ در آن سوی آراز باعث بیداری ملی‌ تورکان آزربایجان در آزربایجان جنوبی (زیر اشغال ایران ) نیز شد.روز ژانویه سیاه برای تورکان آزربایجان,هم در آزربایجان شمالی هم در آزربایجان جنوبی به عنوان روز آزادی خواهی ملی, بزرگ داشته میشوند.همه ساله مراسمات متعددی در آزربایجان شمالی برای بزرگداشت شهدای ۲۰ ژانویه برپا می شود،.طی رسمی هر ساله، شهید لر خیابانی امسال نیز با گل افشانی در مسیر طولی این محل و گذاشتن تاج‌های گل بر سر مزار شهدای جان باخته، فردا یاد این عزیزان را گرامی خواهد داشت. قابل ذکر است؛ مردم جمهوری آزربایجان شمالی اعم از مرد و زن، پیر و جوان در اقدامی خودجوش با حضور در این خیابان به منظور ادای دین به این شهیدان در آماده سازی این محل برای بزرگداشت آنها سهیم شده‌‌اند. خاطر نشان می‌کنیم؛ همه ساله شمار زیادی از تورکان آزربایجان, شمالی هم از آزربایجان جنوبی در روز بیستم ژانویه مزار شهدای واقع در این خیابان را زیارت می‌کنند. در این سوی آراز (ارس) نیز تورکان آزربایجان جنوبی که در روند بیداری ملی و مبارزه با اشغال گری ایرانی‌ و آزاد سازی اراضی‌ آزربایجان جنوبی هستند این روز را همدل با برادران و خواهران خود در آنسوی آراز (ارس) از طریق فضای مجازی و مدیاهائی که در دست دارند حادثه را بزرگ داشته و در مورد آن مقالات و بحث‌های متعددی را شکل می دهند.
اغوز مدیا با با درود بر شهیدان راه استقلال و آزادی آزربایجان , برای ملت بزرگ تورک آزربایجان ،یکپارچگی و وحدت ،و برای دولت آزربایجان پایندگی آرزو می‌کند .
شهیدان راهتان و نامتان  جاوید
 
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture