/  
صفحه اصلی‌ » تحلیل ومقالات » ” ۲۲ شهریور سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی”   -ابراهیم رشیدی
OğuzTV:14 sentyabr 1920(12 Şəhrivər 1299) Milli dövlət qurucusu ,Millət vəkili ,Milli Mucahisd Şeyx Xiyabaninin şəhid düşməsinin il dönümüdür شهریور آی نین ۲۲ - جی گونو ، آزربایجانین,ميللي موجاهيدي، قورخماز میللت وکیلی ,آزادلیق جارچیسی و ميللي دؤولت قوروجوسو ، شیخ محمد خیابانی نین شهادتینین ایل دؤنومودور.

” ۲۲ شهریور سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی”   -ابراهیم رشیدی

اوغوز تی‌وی : سکوت سنگین تاریخ نگاری ایرانی دربرابر شیخ محمد خیابانی گویای ناگفته‌های بسیاریست.

از آنجا که شیخ کوچکترین تماس و تعلقی با دولتهای روس، انگلیس و عثمانی نداشته خسرومعتضد و موسی حقانی مجبورند چماق انگ‌زنی وتخریبشان را دربرابر وی بر زمین بگذارند، و از آنجا که ایشان بدون کوچکترین تعللی به سراغ جدایی آذربایجان ازمرکز رفته وتشکیل دولتی کارآمد در این منطقه را سرلوحه برنامه‌های خود قرارداده، علی اکبر ولایتی و رسول جعفریان نیز نمی‌توانند با روتوش و بزک چهره دلخواه خود را در قامت خیابانی تماشا کنند. عباس جوادی هم تنها به دوره دوم حیات فرقه دموکرات آذربایجان می‌پردازد و فرقه دموکرات دوره خیابانی را ندیده می‌گیرد. همه غرق در سکوتند. احمد کسروی انگیزه خیابانی وهمراهانش را از قیام چنین بیان می‌کند: خیابانی میکوشید که رشته اختیار آذربایگان به وی سپرده گردد و دولت ایران برای آن بخش از خاک خود نیمه استقلال یا استقلال داخلی ببخشد.

همراهان نزدیک ومحرمان خیابانی نیز بر آن آرزو و خواهش بودندی و برای همان عزم با وی پیمان بسته بودند. دکتر کاتوزیان که توانسته است با دیدی منصفانه و بدور از شوونیسم رایج نویسندگان ایرانی به بررسی فرقه دموکرات بپردازد، ضمن پذیرش نظر کسروی اذعان می‌نماید که از فهم علت این تصمیم مجاهدان آذربایجان عاجز است ومی‌افزاید: اگر دلیل پیشه‌وری و فرقه دموکرات در دوره او جهت کسب خودمختاری برای آذربایجان، روشهای ناعادلانه دولت مرکزی نسبت به آن ایالت و بدرفتاری مادی ومعنوی دولت مرکزی در زمان رضاشاه بوده، پس چرا خیابانی و فرقه دموکرات دوره وی در صدد تاسیس دولت برای آذربایجان برآمدند؟ در پاسخ به پرسش دکتر کاتوزیان باید گفت که همین امر مؤید ایجابی بودن رفتار فرقه دردوره پیشه‌وری نیز میباشد. بدین مضمون که نمی‌توان درخواست کنشگران ترک مبنی براداره منطقه خودشان را تنها با عکس‌العمل در قبال رفتارهای نابخشودنی رضاشاه توجیه کرد، بلکه این درخواست در دوره خیابانی نیز بوده است.
ابراهیم رشیدی

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture