/  
صفحه اصلی‌ » یادشت‌های روز » ۲۷ارديبهشت سال ١۳۳۵ سالروز وفات صمد ورغون يكي از چهره هاي سر شناس شعر آذربايجان و سراينده شعر معروف “يانديران كيتابلار”است.

۲۷ارديبهشت سال ١۳۳۵ سالروز وفات صمد ورغون يكي از چهره هاي سر شناس شعر آذربايجان و سراينده شعر معروف “يانديران كيتابلار”است.

اوغوز تی وی:صمد وورغون با نام اصلی صمد وکیلوف در سال ۱۹۰۶ در یکی از روستاهای جمهوری آذربایجان متولد شد. وی یکی از پیشگامان تحول در شعر سنتی آذربایجان بود و انتشار اولین کتاب خود با عنوان “شاعیرین آندی” نخستین طلیعه‌های ساختارشکنی در شعر کلاسیک آذربایجان را به نمایش گذاشت. البته پیش از وی جرقه هایی از این تحول ادبی در آثاار میکائیل مشفق، عبدالله شایق، حسین جاوید و تقی رفعت دیده شده بود. اما اشعار وورغون هم از نظر فرم و هم از نظر محتوا به وضوح دست به نوآوری زد. از وی کتاب‌های زیادی از جمله؛ استقبال ترانه‌سی، قهرمانلیق داستانلاری، درام واقف، فرهاد و شیرین، لیلی‌نین کيتابی، آیگون، زامانین بایراقداری، بستی، مغان، باکی‌نین دستانی برجای مانده است، بیشتر این آثار از شاهکارهای شعر معاصر آذربایجان به شمار می روند. او در سن پنجاه سالگی در باکو درگذشت. اما یکی از مهم‌ترین آثار صمد ووروغون، قطعه بلند “یاندیریلان کیتابلار” است، که شرح کتاب سوزی در آذربایجان ایران در سال ۱۳۲۵ و جنایت هایی است که ارتش شاهنشاهی در آذربایجان مرتکب می شود. وورغون که به شدت از و جنایات این رژیم بر علیه مردم آذربایجان به تنگ آمده بود و دل خونی از محرومیتهای زبانی آنها داشت، این شعر را در سال ۱۹۵۲ در کنگره جهانی صلح پاریس در اعتراض به این اعمال غیرانسانی خواند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture