/  
صفحه اصلی‌ » یادشت‌های روز » ۹ نوامبر روز پرچم ملی  تورکان آزربایجان
بزرگداشت روز پرچم در آزربایجان شمالی توسط فعالین ملی زربایجان تورکونون اوجا سئسی ? ? اوغوزتی‌وی OğuzTV ? @oguztv ???

۹ نوامبر روز پرچم ملی  تورکان آزربایجان

اوغوز تی‌وی :امروز ۹-ام نوامبر سالگرد تشکیل پرچم آزربایجان در سال ۱۹۱۸ توسط جمهوری خلق آزربایجان به رهبری محمد امین رسول زاده است

پرچم ملی سه رنگ در جهان امروز با تصمیم مشترک از سران رهبران و روشنفکران استقلال طلب که از آزربایجان شمالی و آزربایجان جنوبی ، در سال ۱۹۱۸، گرد هم آمده بودند تصویب شد و اولین دولت مستقل نوین را در قسمت آذربایجان شمالی  پی‌ریزی کرده و اعلان استقلال ملی   برای آذربایجان شمالی کردند.
پرچم ملی‌ ملت آذربایجان با تصمیم همین نمایندهای ۲ سوی آراز از آزربایجان شمالی و آزربایجان جنوبی ایجاد شد ، اما به دلایل سیاسی یعنی‌ تحت اشغال ایران بودن آزربایجان در جنوب ، ملتمان را محروم از این نشان ملی‌ کرد . تورکان آزربایجان در آزربایجان جنوبی با بی‌صبری تمام ، در انتظار افراشته شدن پرچم ملی تورکان آزربایجان و پایان دادن به عمر اشغال ۸۸ ساله فارسهای ایرانی می‌باشد این پرچم بعد از اشغال جمهوری آزربایجان توسط نیروهای شوروی و انضمام آن به این کشور لغو گردید. نوامبر۱۷ -۱۹۹۰، پرچم سه‌رنگ توسط مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان به عنوان پرچم ملی پذیرفته شد. در همین جلسه قبول این پرچم به عنوان پرچم ملی آذربایجان به شورای عالی آذربایجان شوروی پیشنهاد شد.  این پرچم در سال ۱۹۱۸ توسط متفکر بزرگ آزربایجانی علی بیگ حسین زاده طراحی شده است .که از طرف  هیأت دولت جمهوری آزربایجان که از طرف دو سوی رود آراز دور هم امدهه بودند به طور پرچم ملی‌ تورکان آزربایجان  قبول شد.

پرچم آزربایجان متشکل از سه نوار افقی مساوی از رنگهای آبی ، قرمز و سبز است علامت سفید رنگ هلال ماه و ستاره هشت پر در قسمت میانی قرار دارد رنگ آبی نشان میراث تورکی است رنگ سرخ پرچم به نشانه پیشرفت و حرکت بسوی دمکراسی و مدرنیته است رنگ سبز علامت مدنیت و تاریخ اسلامی است.اساس ایدئولوژی پرچم بر مبنای تورکگرایی  و معاصرگرایی  و مدنیّت گرایی بوده است که نیازهای ایدئولوژیک عصر خود را برآورد می ساخته است.

در سال ۲۰۰۹ با امضای فرمان رییس جمهوری آزربایجان روز ۹ نوامبر به عنوان روز ملی پرچم در تقویم نگاشته شد و به جشنی ملی تورکان آزربایجان تبدیل گشته است.

به امید برفرازی پرچم مقدّس آذربایجان در تبریز اشغالی و قره باغ اشغالی

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture