/  
صفحه اصلی‌ » یادشت‌های روز » اساسنامه و منشورگروه رسانه‌ای اوغوز

اساسنامه و منشورگروه رسانه‌ای اوغوز

اساسنامه و منشورگروه رسانه‌ای اوغوز
 
 
 
ناممان از تبارمان سرچشمه می گیرد ، آمده ایم صدای حق تبارمان باشیم
 
مقدمه
 
طی دوسده اخیر سرزمین آزربایجان تجزیه و تا به امروز هشتاد و پنج درصد اراضی آن به اشغال درآمده است .وضعیت زندگی ملت تورک آزربایجان از جنبه‌های مختلفی درمقایسه با استانداردهای معمول ملت‌ها در جهان امروز عقب نگاه داشته شده است .علیرغم اینکه آزربایجان منطقه‌ ای سوق الجیشی و مهم در دنیا و نقطه ثقل وقلب جهان تورک محسوب می گردد اما بواسطه سیاستهای نژادپرستانه ملت‌های اشغالگردرآزربایجان ، تحت استعمارشدید واقع شده و ملت تورک آزربایجان زیر فشار‌های سیاسی، اجتماعی و‌ اقتصادی و آسیمیلاسیون‌های شدید دچار عقب ماندگی در تمامی‌ زمینه‌ها گردیده است .
ترکهای آزربایجان، در آزربایجان جنوبی و قره باغ کوهستانی،ترکمان ایل شرقی وترکمان ایل غربی به منظور حراست و پاسداری از هویت و هستی خود در گیر نبردی سرنوشت ساز هستند ، ولی به سبب ناتوانی از رساندن صدای بر حق خود به گوش جهانیان با مشکلاتی جدی دست و پنجه نرم می کنند.
 
دردناکتر و نقطه قابل توجه اینست که، در قرن بیست یکم و در جهان امروز که رسانه‌ یک خود یک سلاح مبارزاتی برای ملل تحت ستم و مبارزان ملی محسوب میشود ,ترکهای آزربایجان جنوبی فاقد رسانه‌های مستقل و ملی هستند و رسانه‌های موجود هم از عملکرد ضعیف و ناکارآمدی برخوردارهستند. بی‌هیچ تردید باید گفت در برهه‌ای از زمان که فن آوری‌های مدرن و وسایل ارتباطی پیشرفته در دسترس است، بی‌توجهی و محرومیت این چنینی می تواند به خودی خود عاملی برای نابودی یک ملت تلقی گردد. به منظور نجات میهن (آزربایجان) و ملتمان( تورک ) ازاین خفقان و سیر رو به نابودی آزربایجان جنوبی، جا دارد که آحاد ملت تورک آزربایجان چاره ای اندیشیده و از انجام هر کاری که توان انجامش را دارند کوتاهی نکنند. این امر یک مسئولیت و وظیفه ملی برای هر تورک آزربایجانی است.
 
ما سنگینی این مسئولیت را بر شانه‌های خویش حس می کنیم و با اعتقاد همزمان به آزادی بیان و ارزشهای دموکراتیک، فعالیت‌های خود را مطابق منشور سازمان ملل متحد و اصول مبنایی اعلامیه جهانی حقوق بشر و بر اساس عهد نامه‌های(پیمانهای) جاری و موجود اتحادیه اروپادر ارتباط با حقوق بشرو حقوق رسانه‌ ای هماهنگ کرده، در راستای مبارزه با نژاد پرستی و اشغالگری و تبعیض فعالیت می کنیم.
 
با اعتقاد به این که همه مردم جهان دارای حقوق مساوی هستند و با اعتقاد به لزوم آزادی همه ملت‌های دنیا، آزادی را حق ملت تورک آزربایجان می دانیم، ما در این راستا با ایمان به عزم و خواست جوانان تورک آزربایجانی به راه افتاده ایم.
معرفی گروه رسانه‌ای اوغوز
الف)“گروه رسانه‌ای اوغوز”،توسط داوطلبانی از فعالان ملی آزربایجانی ایجاد شده است که تحت عنوان «رادیو و تلویزیون اوغوز آز» فعالیت می کند 
 
ب) “گروه رسانه‌ای اوغوز”به هیچ دولت، کشور و یا سازمان سیاسی وابستگی ندارد.گروه رسانه‌ای اوغوز توسط هیئت مدیره برگزیده شده از میان فعالان ملی موسس و عضو اداره می گردد که اختصاراً (او م ق ی ق) نامیده می شود
پ)گروه رسانه‌ای اوغوز با همکاری و کمکهای مادی فعالین ملی از طریق اینترنت برنامه‌های خود را تولید وپخش می نماید . تدارکات لازم به منظور پخش آن از طریق ماهواره‌های تلویزیونی برای شنوندگان و بینندگان نیز پیش بینی شده است .
 
پ)۱ هزینه‌های تولید وپخش رادیو و تلویزیون “اوغوز آز”از کمکهای اعضاء و فعالین ملی داوطلب تأمین می گردد. .منبع مالی تمامی هزینه‌های گروه رسانه‌ای اوغوز ،کمکهای داوطلبانه فعالین ملی‌ ازجهان تورک و آزربایجان واحد می باشد. به تبع آن گروه رسانه‌ای اوغوز نیز در آینده در حد توان و امکانات خود در زمینه‌های ترویج بازرگانی کالاهای دنیای تورک و ارائه خدمات رسانه‌‌ای به گروه‌های دیاسپورا، گروه‌های فرهنگی وگروه‌های سیاسی آزربایجان فعالیت خواهد کرد.
ت) “گروه رسانه‌ای اوغوز”با اولویت آزربایجان جنوبی، بعنوان صدای ملت تورک آزربایجان خود را موظف و متعهد دانسته و از تمامی امکانات خود در راستای پیشبرد جمیع مسائل آزربایجان و همچنین دنیای تورک فعالیت خواهد کرد .
 
باورها و مستلزمات گروه رسانه‌ای اوغوز آز
 
الف)“گروه رسانه‌ای اوغوز”در جمیع برنامه‌های رادیویی و اینترنتی و اخبار خود بر مبنای اصول و موازین قبول شده خود فعالیت خواهد نمود.
ب) گروه رسانه‌ای اوغوز با اعتقاد به اصول تعریف شده و الزامی راجع به حقوق انسانها و جوامع در رسانه ها، موضعی بی‌طرف ، مستقل ، صادقانه و حقیقی اتخاذ نموده و خود را متعهد به تأمین اطلاعات مورد نیاز ملتمان دانسته و به مثابه صدای ملتمان عمل خواهد نمود.
 
ب)۱ آزادی اندیشه، آزادی وجدان وعقیده، آزادی بیان دیدگاه سیاسی در گروه رسانه‌ای اوغوز تحت هیچ شرایطی مشمول محدودیتی نخواهد شد.
 
ب)۲ در هیچ کدام از صفحات رسمی متعلق به گروه رسانه‌ای اوغوز و یا برنامه‌های‌های تلویزیونی یا رادیو‌یی نسبت به هیچ شخص ، اسم، ملیت و نژاد، جنسیت، گروه سنی، وضعیت سلامتی، ظاهر، وضعیت اجتماعی، وضعیت زندگی خصوصی، عقاید دینی و تمامی‌ شاخصه‌های انسانی‌ اشخاص به هیچ وجه تعرض و اهانتی نخواهد شد، به گروهها و اشخاص ثالث نیز در حوزه فعالیت‌های کاری اوغوز اجازه ارتکاب تعرض و اهانت نداده و اینگونه رفتار ها تحمل نخواهد شد
 
ب)۳ ارتکاب امور مغایر شئونات اخلاقی و مداخله در امور شخصی‌-خانوادگی و قضاوت در مورد زندگی خصوصی دیگران در حوزه فعالیت های  اوغوز ممنوع بوده و احترام به عقاید سیاسی – مذهبی و فرهنگی و زندگی خصوصی انسان ها بدون قید و شرط رعایت خواهد شد .
ب)۴ به استثناء مقررات و قوانین و تصمیمات قضایی دولتهای ایران و ارمنستان، قوانین مصوب جمیع دولتهای دموکراتیک جهان و تفاهم نامه و مصوبه‌های سازمان ملل راجع به اشخاص و تشکل‌ها، تا زمانی که برابر احکام قضایی صادره، جرم آنان ثابت نشده باشد، هیچ کسی مجرم و هیچ سازمانی غیر قانونی تلقی نخواهد گردید.
 
به استثناء دولتهای ایران و ارمنستان نسبت به تمامی دولتهای دموکراتیک دنیا و قوانین آنها احترام گذاشته و همه ملل دنیا را دارای حقوق برابر می‌دانیم. رعایت احترام و ادب برای تمامی‌ ملل معمول خواهد شد .( منظور از “ایران و ارمنستان”ملت ایرانی‌ “فارس” یا ملت ارمنی نبوده بلکه منظورمان دولتهای آنها و سیاست‌های استعمار و اشغال گرانه این دول است  می باشد .
ب)۵ قبل از تأیید اصالت و صحت اخبار، انتشار آن میسر نخواهد بود.
 
ب)۶ در صورت لزوم محرمانه ماندن منابع اخبار به صورت کاملاً جدی محرمانه بودن منابع آن اعمال خواهد شد . خبر، اطلاعات و فایل‌های صوتی و تصویری که مشروط به رعایت اصول محرمانه باشند تا ضرورت منافع ملی ملت تورک آزربایجان و افکارعمومی آزربایجان نباشد امکان افشای منبع آن وجود نخواهد داشت . علل واسباب محرمانه بودن می تواند شخصی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و … باشد
 
ب)۷ هیچ کدام از برنامه‌ها و محصولات رسانه‌ای مربوط به منابع رسانه‌ ای دیگر که نیاز به اخذ مجوز از منبع اصلی‌ برای باز پخش دارند، بدون اخذ اجازه از منابع، از سایت، تلویزیون -رادیو اوغوز قابل پخش نخواهند بود. متقابلاً اتخاذ چنین خط مشئی نیز از ناحیه دیگر رسانه ها برای بازپخش محصولات “گروه رسانه‌ای اوغوز”مورد انتظار است.
 
ب)۸ فیلم و اخبار کسب شده از دیگر رسانه‌ها، بعد از اخذ اجازه از منبع بدون دخل و تصرف و با ذکر منبع اقدام به پخش خواهد شد متقابلاً نیز چنین اقدامی از ناحیه دیگر رسانه ها در خصوص محصولات گروه رسانه‌ای اوغوز نیز مورد انتظار است.
 
ب)۹ با ارج نهادن به حقوق متقابل، تمامی توضیحات، جوابیه‌ها و یا تکذیبیه ها از طرف دیگر رسانه‌ها یا ارگان ها در ارتباط با برنامه‌های منتشر شده رادیو و تلویزیون اوغوزآز، قابل احترام خواهد بود. در موارد مشابه نیز احترام متقابل را از دیگررسانه‌ها انتظار داریم.
 
ب)۱۰ کلیه مهمانان، افراد، احزاب و سازمانهای سیاسی و نهادهای شرکت کننده در برنامه‌ها، از حقوق برابر برخوردار خواهند بود. نظرات سیاسی اشخاص و تشکیلات بر مبنای اولویت منافع ملی و شرایط و تعاملات سیاسی خواهد بود و حق انتقاد در خصوص دیدگاههای فکری آنان با رعایت ادب، اجتناب از توهین و اعمال مبتنی به قصد افترا ودر چهار چوب اساسنامه و منشور” اغوزآز “محفوظ است.
 
ب) ۱۱ افکار و عقاید سیاسی، دینی و گرایشات فکری مجریان و اشخاص و تشکلهای شرکت کننده در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی اوغوز، بیانگر دیدگاه و عقیده گروه رسانه‌ای اوغوز نمی باشد.
 
ب)۱۲ گروه رسانه‌ای اوغوز عموماً تمام گروههای سنی را پوشش می دهد. تصاویر و اخبار جنسی نامناسب وتصاویر مبتنی بر خشونت و منافی عفت قابل پخش نخواهند بود. همچنین پخش تصاویر و امور مبتنی بر تبعیض و خشونت کلامی وتصاویر مضر بر سلامتی افراد وجامعه وتصاویری که جنبه بد آموزی برای کودکان دارد ممنوع خواهد بود .
 
ب)۱۳ نود درصد برنامه‌ها و تولیدات گروه رسانه‌ای اوغوزآز به زبان تورکی آزربایجانی خواهد بود. با این حال به سه زبان دیگر نیز اغوز مدیا برنامه و مطالب خواهد داشت. پنج در صد برنامه‌ها در سایر لهجه ها و شیوه‌های زبان تورکی در جهان تورک (تورک قشقایی‌، تورکی – تورکمنی و…) خواهد بود و پنج درصد باقیمانده نیز به زبانهای انگلیسی و فارسی خواهد بود .
پخش برنامه به گویش فارسی به معنی ترویج گویش فارسی نبوده بلکه هدف،استفاده از این گویش در انتقال مسایل و مصائب مبتلابه بیش ازچهل میلیون تورک آزربایجان جنوبی، قشقاییان، ترکمنستان جنوبی اسیر در زندان موسوم به “ایران” است.گروه رسانه‌ای اوغوز در حد امکانات خود سعی خواهد کرد صدای دیگر ملل غیر فارس در ایران نیز باشد.
 
هیئت مدیره گروه رسانه‌ای اوغوز
 
الف) “گروه رسانه‌ای اوغوز” بر اساس اراده و خواست گروهی از فعالان ملی تشکیل شده و خط و مشی فعالیتهای گروه رسانه‌ای اوغوز از طریق این هیئت مدیره که اختصاراً (او م ق ی ق) نامیده می شود تعیین و تمامی تصمیمات مدیریت رسانه‌ اوغوز نیز بوسیله این هیئت اتخاذ خواهد شد.
 
ب) اعضاء هیئت مدیره (او م ق ی ق) متشکل از اعضاء هیئت مؤسس و اعضاء اجرایی است . جلسات (او م ق ی ق)با حضور دو سوم اعضا به رسمیت شناخته شده و تشکیل می گردد. تصمیمات با اخذ ۵۱% رأی موافق از کل آراء اجرا می گردد . هیئت موسس و مدیره  تشخیص منافع ملی‌ حق “وتوی” تصمیمات اعضا را دارند.
 
پ) اعضاء (او م ق ی ق) هر شش ماه یکبار با رأی گیری “سخنگوی هیئت مدیره” را انتخاب می کنند . سخنگوی هیئت مدیره (او م ق ی ق) در مواقع مورد لزوم که هیئت مدیره بخواهد، به نمایندگی از(او میم ق ی ق) اطلاع رسانی کرده و وظایف (او م ق ی ق)را انجام خواهد داد. سخنگوی هیئت مدیره مسئولیت ابلاغ و توضیح و انجام تصمیمات هیئت مدیره را دارد.
 
ت) در‌های گروه رسانه‌ای اوغوز بر روی تمامی فعالین ملی جهان تورک ، خصوصاً فعالین ملی آزربایجان جنوبی باز است.تمامی نویسندگان و روزنامه نگاران وطن دوست، تحلیل گران، منتقدین و متخصصین گرافیکی – تکنیکی‌ و رسانه‌ای می توانند به گروه رسانه‌ای اوغوز پیوسته و فعالیت نمایند.
 
ت)۱ اشخاصی‌ که با رژیم‌های ایران و ارمنستان و سازمان‌های تروریستی همکاری کرده و یا در همکاری هستند نمیتوانند در گروه رسانه‌‌ای اغوز عضو شوند.
 
ت) ۲ فعالین متقاضی برای عضویت در“گروه رسانه‌ای اوغوز  ” باید اساسنامه اغوز مدیا را به دقت مطالعه کرده و تمامی‌ مفاد اساسنامه را قبول و امضاء نمایند. در این صورت فعالین می‌توانند با پر کردن فرم عضویت درخواست عضویت و فعالیت در“گروه رسانه‌ای اوغوز” را نمایند
 
ث) اعضاء جدید در صورتی که درخواست عضویت در هیئت مدیره را داشته باشند می توانند پس از هشت ماه فعالیت در چارچوب اساسنامه اجرائی و کسب رأی اعتماد اعضاء مؤسس به هیئت مدیره پیوسته و حق رأی کسب نمایند
 
ج) در صورت خروج اعضاء موسس و بازگشت مجدد، تنها پس از هشت ماه فعالیت و صرفاً بعنوان اعضاء اجرایی شناخته می شوند
 
چ) پس از عضویت، در صورت عدم همکاری بالغ بر ۸ ماه، عضویت عضو غیر فعال خود به خود لغو خواهد شد
چ)۱ زمان مقرر برای لغو عضویت اعضاء موسس یکسال خواهد بود.
 
هیئت مدیره “گروه رسانه‌ای اوغوز” دی‌ ماه ۱۳۹۴
ژانویه -۲۰۱۶
 
 
 
 
 
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture