/  
صفحه اصلی‌ » یادشت‌های روز » Video -هفتادمین سالگرد اشغال نظامی آزربایجان  و جشن کتاب سوزی دولت ایران در آزربایجان اشغالی در سال ۱۳۲۵

Video -هفتادمین سالگرد اشغال نظامی آزربایجان  و جشن کتاب سوزی دولت ایران در آزربایجان اشغالی در سال ۱۳۲۵

 

ا‌وغوز تی‌وی :در سال ۱۳۲۵ پس از یکسال برقراری جمهوری ملی‌ آزربایجان ,حکومت ایران با دادن باج‌ها و امتیاز‌های هنگفت از ثروت‌های مناطق اشغالی ملل مختلف غیر فارس به کشور‌های مختلف درجهت چشم پوشی در انداختن حکومت مشروع  وملی‌ جمهوری آزربایجان و راضی‌ کردن آن کشور‌ها برای اشغال دوباره آزربایجان توسط ایران بود. بعضی‌ از کشور‌های غرب هم (انگلیس و متحده منافعش آمریکا ) که خودش این جغرافیایی سیاسی “ایران” را در سال ۱۹۲۰ طراحی و ساخته بود رژیم ایران را بیشتر برای اشغال آزربایجان تحت فشار می‌گذاشت,ارتش ایران که خودش از حمله به آزربایجان وشکست دادن دولت ملی آزربایجان عاجز بود با همراه کردن آمریکا (با دادن امتیاز نفت الاحواز )از ۱۶ آذر ماه ۱۳۲۵ به آزربایجان لشکر کشی کرد و به مدت ۱ هفته تمام  در آزربایجان  کشتار به راه انداخت.
در شب ۲۶ آذر تقریبا تمامی‌ شهر‌های آزربایجان به اشغال نظامی ارتش ایران در آمد و به نوشته خود نظامیان ارتش ایران در شب ۲۶ آذر تمامی‌ اراضی‌ آزربایجان اشغال و  به ایران الحاق شد.شب ۲۶ آذرارتش ایران تا صبح ۲۷ آذرماه در تمامی‌ میدان‌های مرکزی شهرهای آزربایجان,همچون تبریز , اورمیه ,زنجان ,آستارا ,شبستر, جلفا, انزلی ,اردبیل میانه ….کتاب سوزی بهراه انداخت.
شاه و طراحان حمله نظامی به آزربایجان روزهای  ۱۸ تا ۲۷ آذر ماه ۱۳۲۵را به قصد روزعملیات برای  اشغال نظامی آزربایجان  انتخاب میکنند, که یاد روز نقش بسته”عید آزادی”۲۱ آذر۱۳۲۴ ” به روز عزا و روز فلاکت ملی برای آزربایجان تبدیل شود و در اوج بیشرمی روزهای قتل‌عام تورکان آزربایجان را روز “نجات آزربایجان” و جشن “ملی ایرانیان”اعلام میکنند و امروز هم ایرانیان برای کشته شدن و آواره شدن هزاران آزربایجانی هزاران و اشغال آزربایجان و آغاز دوباره استعمارگری را جشن میگیرند و هرساله در تمامی‌ رسانه‌‌های دولتی آخوندی فارس و ضدّ آخوندی فارس (رسانه‌‌های لس انجلسی ) برای این روز برنامه سازی می‌کنند و با تحریف تاریخ سعی‌ در پوشاندن بزرگترین جنایت و فاجعه قرن هستند.

ارتش ایران  همه کتاب‌های درسی‌ ودانشگاهی، کتاب‌های کتاب خانه های عمومی،اسناد ونامه‌های دولتی،.. که دولت ملی‌ جمهوری  آزربایجان درظرف یکسال حکومت خود بزبان تورکی آزربایجانی چاپ کرده بود رادر میدانهای مرکزی شهرهای آزربایجان جمع کرد  با سرودها”‌ای ایران” و شعار‌های “زنده باد ایران” جشن کتابسوزی براه انداخته و کنار آتش کتاب‌ها و بر زمین خون الود و پرازاجساد شهدای آزربایجان ,پای کوبی کردند.

دکتر احمد ساعی در خاطرات خود درخوی در مصاحبه با مجله «خوی نگار» چنین می‌گوید: “تحصیلات ابتدائی را در مدرسه‌ای ۳ کلاسه در کوچه شهربانی که اسمش یادم نیست شروع کردم. کلاس اول دبستان ما با جریان فرقه دمکرات مصادف شد. کتابهای مان به زبان ترکی بود و معلم، دیکته را هم به زبان ترکی می‌گفت. فکر می‌کنم آذرماه ۱۳۲۵ بود که یک روز آقای مهدی زاده مدیر مدرسه، به ما اعلام کرد همه کتابهایمان را به مدرسه بیاوریم. تل بزرگی از کتاب‌ها جمع شد وهمه را آتش زدند. در دنیای بچگی، هم از آتش بازی خوشحال بودیم و هم فکر می‌کردیم که دیگر مشق نخواهیم نوشت!”
نویسنده  فارس,محمدعلی همایون کاتوزیان مینویسد:”بعد از اشغال دوباره شهرهاي آذربايجان، سربازان بزرگوار دولتي به دستور صريح محمد رضا شاه به مجازات دسته جمعي مردم بيگناه و بي دفاع دست زدند و قتل، آتش سوزي، غارت و تجاوز به عنف در مقياسي گسترده اعمال شد. اين بار آذربايجان نه به وسيله خارجيان بلكه به وسيله هموطنان ايراني مورد تجاوز قرار گرفته بود! از آن روز به بعد ۲۱ آذر كه روز ارتش نام گرفته، تعطيل رسمي بود، و در اين روز «آزادي آذربايجان» جشن گرفته مي شد”. (اقتصاد سياسي ايران، دكتر محمد علي همايون كاتوزيان، ص ۲۰۰)
Wilyam Daglas -Oğuztv
ویلیام داگلاس قاضی آمریکایی که از نزدیک شاهد جنایات بود درکتاب “سرزمین عجایب با مردمی مهربان” می نویسد:
“نیروهای شاه گرچه بعنوان نجات دهنده واردآزربایجان شدند،ولی مانند اشغالگران رفتار نمودند ،خانه‌های مردم محل کسب (مردم )را تاراج کردند…به دوشیزگان تجاوز نمودند،مردم عادی و بدون سلاح را هم راغارت نموده می کشتند …کتابخانه‌های تبریزرا آتش زدند “
سرلشکر زنگنه یکی‌ از نظامیان بسیار بیرحم ایران در کتاب خود “مأموریت‌های من در آزربایجان”(ص۲۹) به آشکار ازکلمه” اشغال” استفاده کرده ودر کتابش تمام اسناد دولت ایران درحمله به آزربایجان را گرد آورده که در این اسناد به صراحت از اشغال آزربایجان سخن میگوید.

وی در این کتاب از لحظه ورود به زنجان جنایت‌های مرتکب شده خود را با افتخار به قلم گرفته است .سرلشکر زنگنه چنین می نویسد: “وقتی‌ فرمان اشغال آزربایجان صادر شد ….ستون شرقی ارتش ایران  با دفاع سخت دموکراتها روبرو شده مجبور به عقب نشینی گردید اما در مراحل بعدی درگیری ستون شرقی پس ازسقوط آق کند، توانست بطرف شمال (انزلی و آستارا ) پیشروی کند ,ستون مرکزی که از ساعت۶ ، ۱۹ آذر از سه جناح به آزربایجان حمله ورشدند  باز نمیتوانستند مقاومت دموکراتها را در بعضی‌ از جناح‌ها بشکنند  پس از زد و خورد شدید با دموکراتها  بالاخره مواضع دموکراتها توسط خلبانان آمریکا (به رهبری سر خلبان آمریکایی‌ سرهنگ نورمن شوراتسکف)به شدت بمباران شد و ستون مرکزی ایران حرکتش با پشتیبانی تانک‌ها و آتش دقیق توپخانه و بمباران هواپیماهای آمریکا در تمام طول جبهه همراه شد و توانست دموکراتها را وادار به عقب نشینی نماید…. در پایان روز ۲۱ آذر به مامانلو ۱۸ کیلومتری میانه رسیدیم….در ۲۶ آذر آخرین مقاومت در دفترمرکزی فرقه دمکرات تبریزهم شکست و تبریز به تصغیرارتش ایران درآمد ،بازداشتگاه‌های ژاندرمری‌ها پر شده است فرقه ایها…. بیش از ۱۲۰۰ نفر نظامی آزربایجان درسالن شیر خورشیدبازداشت شده است  که بزودی محاکمه خواهند شد ….در آخر‌ شب از ۲۶ آذر به  ۲۷ آذر ۱۳۲۵ تمامی‌ آزربایجان توسط نیرو‌های شاهنشاه  اشغال شد.”

مدیریت و کارکنان اغوزمدیا ۷۰ سال اشغالگری رژیم‌های ایرانی‌ وسقوط جمهوری ملی آزربایجان, بدست اشغالگران ایرانی‌ را محکوم کرده و برای حرکت ملی آزربایجان جنوبی و فعالین ملی‌ آزربایجان در راه مبارزه برای آزادی و استقلال و برقراری تمامیت ارضی آزربایجان آرزوی توفیق و پیروزی داریم .
جاوید باد نام و خاطره انقلاب ۲۱ آذر
جاوید باد نام و خاطره شهیدان حکومت ملی آزربایجان
پیروز باد حرکت ملی و آزاد بخش آزربایجان جنوبی
آزاد و مستقل باد آزربایجان جنوبی
برقرار باد آزربایجان واحد و متحد
اغوز مدیا       ۲۶ آذر ۱۳۹۵

 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture