/  
Ön yapraq » در خواست اصلاح طلبان از خامنه ای برای تجدید نظر درباره صلاحیت

در خواست اصلاح طلبان از خامنه ای برای تجدید نظر درباره صلاحیت

اوغوز تی وی:پس از رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی “ایران”، اصلاح طلبان در پی آن هستند تا از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی بخواهند دستور تجدید نظر در رد صلاحیت‌ها را صادر کند.

 رژیمی‌ که ایدئولوژی خود را بر اساس ولایت فقیه شیعه و مرکز گرایی فارسی نهاده است , تحمل اصلاح طلبان از جنس خودی‌  و هم ایدئولوژی خود را هم ندارد, چند روز پیش همه نامزدهای ملل غیر فارس ردّ صلاحیت شدند . بعد از نمایندگان  ملل غیر فارس اکثر رد صلاحیت شدگان، از اصلاح طلبان هستند.

محسن رهامی عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در این باره گفته است: «پی‌گیری‌های لازم از طریق دولت و نهادهای مرتبط با آن و دوستانی که با شورای نگهبان در ارتباط هستند با برخی اشخاص موثر صورت گرفته و رایزنی‌هایی شده است».

رهامی در خصوص برخی اظهارنظر‌ها مبنی بر اینکه تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان در هیات‌های اجرایی فله‌ای صورت گرفته، گفت: «در مرحله بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی نیز استعلام‌های مربوط به منابع چهارگانه در مواردی منفی گزارش شد و تعدادی رد صلاحیت شدند. در‌ آن مرحله نیز حدود ۶۰ نفر از اصلاح‌طلبان در تهران و شهرستان ردصلاحیت شدند، اما ما معتقدیم اصلاح‌طلبان فله‌ای تایید صلاحیت نشده‌اند، اما درمرحله بعد این رقم بالا رفت و قابل قیاس با رد صلاحیت‌های مرحله اول نبود».

مثل دوره قبل هم انتظار می رود مجلس دهم هم بطور یکدست از نمایندگان طرفدار رهبری حکومت اشغال شود، زیرا شورای نگهبان با رد صلاحیت گسترده حق انتخاب شدن را از سایر دگر اندیشان، فعالان ملی، گروه‌های میانه رو نزدیک به رئیس جمهور ایران و رفرمیست‌ها گرفته است. بیش از ۱۶۰ نفر از نامزد‌های ملل غیر فارس از  سر تاسر مناطق آزربایجان ،بلوچستان ,عربستان الاحواز ،تورکمنیستان ..به علت  تاکید به هویت ملی خودشان ردّ صلاحیت شدند .

 

علی خامنه‌ای  چهارشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۴ شمسی در دیدار با اعضای شورای نگهبان و هیات اجرایی انتخابات وزارت کشو با انکار سخنان قبلی خود سعی نمود رد صلاحیت‌های گسترده توسط ارگان مرتبط با خود یعنی شورای نگهبان را توجیه کند و گفت که مخالفان حکومت حق رفتن و نشستن در مرکز تصمیم گیری حکومت را ندارند.

خامنه‌ای درخصوص هاشمی رفسنجانی که از دائما از تندروهای حکومت انتقاد می کند در ادامه سخنانش گفت: برخی دائماً کلمه «تندروها» را تکرار می کنند که منظور آنها جریان مومن و حزب اللهی است، در حالی که نباید جوانان انقلابی و حزب اللهی را متهم به تندروی کرد زیرا این جوانان با اخلاصِی تمام و با همه وجود در میدان حاضرند و هرگاه که دفاع از مرزها و دفاع از هویت ملی لازم باشد، وسط میدان هستند.

اظهارات رهبر ایران به فاصله کوتاهی پس از انتقادها از رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی صورت می گیرد. اکبر هاشمی رفسنجانی از این رد صلاحیت‌ها اظهار تاسف کرده و گفته شده است که حسن روحانی رئیس جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس با شورای نگهبان که مسئول نهایی رسیدگی به صلاحیت هاست، مذاکره خواهند کرد.

هنوز لیست نهایی از رد صلاحیت‌ها اعلام نشده ولی طبق اخبار منتشره در سایت‌های خبری ایران بیش از ۵۵ درصد از داوطلبان انتخاباتی توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture