/  
Ön yapraq » بیست ژانویه سالگرد کشتار خونین ملت تورک آزربایجان

بیست ژانویه سالگرد کشتار خونین ملت تورک آزربایجان

اوغوز تی وی:با روی کار آمدن میخاییل گورباچف در سال ۱۹۸۵ در شوروی، جامعه شوروی در پی ایجاد فضای باز سیاسی(گلاسنوست) و بازسازی و نوسازی جامعه (پروسترویکا)، حزب کمونیست شوروی با چالشهای زیادی روبرو شد. اختلافات ملل غیرروس باروسها که در نتیجه ساختار سرکوبگر حزب کمونیست شوروی و دیکتاتوری نظامی فروخفته بود فرصت بروز یافت و حزب و جامعه را با چالشهای بزرگی روبرو ساخت.

سال ۱۹۸۸ آغاز درگیری‌های قره باغ بود که به درگیری بین ارامنه و آزربایجانیها در هر دو جمهوری منجر شد.  در ارمنستان جدید التاسیس توسط روس‌ها که بر روی اراضی‌ آزربایجان ساخته شده بودهزاران آذربایجانی از خاک آبا اجدادی خود  بزور اخراج به سوی شهرهای شرقی‌  آزربایجان روانه شدند.

ارامنه اقلیت ساکن در استان  قره باغ کوهستانی  با کمک‌های نظامی روس‌ها و جمهوری اسلامی ایران باکشتار و ایجاد وحشت و نسل کشی‌ها وحشیانه به  زور ساکنان تورک آزربایجانی این استان را از خانه‌های خود بیرون کرده و آنها را وادار به ترک دیار آبا و اجدادی و مهاجرت به دیگر نقاط آ آزربایجان کردند.جمهوری اسلامی ایران از ورود آوارگان زنگلان و قاراباغ به آزربایجان جنوبی هم خودداری کرد .

شعله‌های آتش مناقشه بین  تورکان بومی و ارامنه مهاجرفروزان , و در شهرهای باکو و سومقاییت آذربایجان منجر به درگیری هایی بین دو ملت بومی و مهاجر شد که بهانه‌ای فراهم ساخت تا ارتش سرخ شوروی که ندای آزادی خواهی ملت تورک آذربایجان را سرکوب و از اشاعه اندیشه‌های استقلال خواهی در بین دیگر واحدهای تشکیل دهنده اتحاد شوروی جلوگیری کند. در نیمه‌های شب ۱۹ ژانویه و ورود به آغاز بامداد ۲۰ ژانویه ۱۹۹۰ با دستور رهبر اتحاد جماهیر شوروی مخائیل گورباچف دسته‌های ارتش شوروی که مرکب از نیروهای ویژه که غالبا ارمنی بودند بدون هرگونه هشداری از پیش اعلام شده با تانک، نیروهای نظامی و آرایشی کاملا جنگی وارد باکو پایتخت  آذربایجان شمالی شد. مردم برای جلوگیری هجوم تانکها به مقابله با حمله نظامی برخاستند. اما ارتش مسلح به روی مردم بی‌دفاع و غیر نظامی آتش گشودند . در این حمله از سلاح‌های سنگین جنگی – تانک، مسلسل، سلاحهای اتوماتیک و سایر ابزار جنگی بر علیه شهروندان غیرمسلح بی‌دفاع اعم از زن، کودک و کهنسال استفاده گردیده، منازل مسکونی به آتش گرفته شد.

ارتش شوروی برخوردی بی‌رحمانه را در مواجهه با این مردمی که ۷۰ سال تبعه‌اش به شمار می‌آمدند به نمایش گذاشت. برخی از کشته‌شده‌گان بصورتی کاملا بی‌رحمانه مورد اصابت بیش از ۲۰ گلوله قرار گرفته بودند، چشمان برخی از مقتولین از کاسه در آورده شده، کودکان و سالخوردگان به قتل رسیده، آمبولانس‌ها و پزشکان به رگبار بسته شده و شهروندان غیرمسلح در درون منازل خود به قتل رسیده بودند. بنا بر آخرین بررسی‌ها در فاجعه خونین ۲۰ ژانویه، ۱۴۷ شهروند غیر مسلح کشته شده، ۸۴۱ نفر به صورت غیرقانونی بازداشت گردیده و ۷۴۴ نفر مجروح گشته اند.

برخی روزها در تاریخ یک ملت می تواند سرنوشت ساز باشد. روز ۲۰ ژانویه در تاریخ ملت آزربایجان به عنوان نماد بازیابی هویت ملی آزربایجانی‌ها می تواند ارزیابی شود. ۲۰ ژانویه چنان تاثیر عمیقی بر زندگی ملت تورک آزربایجان داشته است که تا نسلها خاطرات تلخ آن فراموش نخواهد شد. ژانویه سیاه نقطه عطف و سرآغاز اندیشه استقلال آزربایجان شمالی از شوروی شد

Bu slaydşou üçün JavaScript lazımdır.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture